Kalendarz

<< 2018-01 >>
pnwtśrczptsbnd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Ostatnio komentowane

dodano: 11 Kwiecień 2017 14:49:45
przez: Irena K.
Dzień dobry Pani Bożeno, sezon za pasem a baza noclegowa naszej pięknej gminy jak nie działała tak nie działa (czasami na 30%). Podaję przykład jak powinna działać informacja o noclegach: www.dziwnow.com Strona urzędowa www.dziwnow.pl z noclegami to wstyd dla Pana Burmistrza. "Jak cię widzą tak cię piszą". Nie wiem kto administruję tą stroną, ale w
dodano: 31 Sierpień 2016 06:31:25
przez: Wyborca
Pani Bożeno to co się dzieje na stronie dziwnow.pl to skandal. Mamy 31 sierpnia, a na stronie ciągle jest zaproszenie na festiwal sportu ktory byl w lipcu. Pomijam że jest tam mało informacji aktualnych, a większość tych które się pojawiają są z dużym opóźnieniem. Zamiast poprawiać promocję naszego miasta jest coraz gorzej. Kto za to odpowiada. Nie
dodano: 01 Lipiec 2016 16:25:41
przez: Czytelnik
Szanowna P. Bożeno. Może to co napiszę nie będzie na temat, ale wszystkie liczące się regionalne media chwalą Dziwnów za dobre serce, dając schronienie uchodźcom z Ukrainy. Ja też jestem za takimi działaniami i w pełni je popieram. Natomiast krew mnie zalewa, że na naszej głównej stronie www.dziwnow.pl nie ma słowa o tej jakże pięknej inicjatywie.
dodano: 01 Lipiec 2016 13:19:28
przez:
Pani Bożeno jest pani "ideałem" widząc tylko burdel w okół Waszych bloków nie widząc drugiego takiego samego na WDW -Agencja Mienia sprzedała niektóre tereny osobom prywatnym bez pomyślunku dzieląc swój teren na beznadziejne metrażowo działki - o szerokości około 5-6 metrów a długie ze 12 m - a to podobno miały być uliczki wewnętrzne ,pytam się kto
dodano: 17 Czerwiec 2016 05:33:52
przez: Janek
Pani Bożeno, widzę że teren przy moście będzie zagospodarowany. Mam nadzieję, że Pan Jeszka (bo z tego co pamiętam oferował swoją pomoc) przekaże kawałek przęsła mostu zwodzonego, które ma u siebie. Razem z kołem zębatym będzie się dobrze komponowało. Przydałyby się jeszcze jakieś tablice poglądowe ze zdjęciami starego mostu i krótka historia.
dodano: 16 Czerwiec 2016 16:21:41
przez: sąsiad
Pani Bożeno, czy możemy pomyśleć o wymianie starych domofonów w bloku na nowe? Może wideodomofony? Trzeba iść z postępem. Ciągłe noszenie kluczyka jest irytujące, wpisanie kodu byłoby wygodniejsze. I jeszcze jedno, po ostatnich sensacjach z wodą w Naszej miejscowości, może pomyślimy o swojej stacji uzdatniania wody w bloku. Proszę poczytać na ten t
dodano: 16 Czerwiec 2016 11:59:52
przez: mieszkanka
Pani Bożeno, za pośrednictwem Pani stronki chciałam podsunąć pomysł na upiększenie naszego Dziwnowa. W centrum mamy kotwicę, podświetlany statek, a może by tak kolorowe fontanny na wodzie? Ludzie odpoczywający na ławeczkach przy nabrzeżu mieliby nie lada atrakcję. Zarówno Ci więksi jak i Ci mali:-) Można zamontować z samego brzegu, bo środek jak wi

Napisz do mnie

Komisja Budżetu i Planowania

Piątek, 15 Kwiecień 2011 17:45:15

 

Główny temat dzisiejszej Komisji to:  "sprawozdanie z zadłużeń najemców lokali komunalnych i socjalnych".

Zapewne opinii na temat mieszkań komunalnych i socjalnych będzie kilka i czasami skrajnie odmiennych. Bo to jeden z tematów gdzie wyrażnie ukazuje się zależność -punkt widzenia od miejsca siedzenia. Jak Państwo wiecie jestem w zarządzie Wspólnoty Mieszkaniowej i zagadnienia zarządzania i finansowania  nie są mi obce . Ponadto nie jestem w żaden sposób zainteresowana uzyskaniem mieszkania ani dla siebie, ani dla dzieci. Biorąc te elementy pod uwagę można wnioskować, że decyzje podejmowane przeze mnie powinny być obiektywne i poprawne. Okazuje się, że przez wielu niekoniecznie akceptowane.

Pokutuje przeświadczenie, że obowiązkiem Samorządu jest zapewnić mieszkanie każdemu kto  po nie wystąpi do Gminy.. Fakt wpisania na listę i oczekiwanie na przydział mieszkania jest jakby wyznacznikiem tego, że lokal należy się jak nic. Jeśli dobrze wiem to w Gminie mamy tylko 66 lokali mieszkalnych z czego 31 jest zadłużonych.  Biorąc ludzki aspekt może należy zmienić status mieszkań komunalnych na socjalne. Wtedy Gmina chociaż dostanie subwencje na dodatki mieszkaniowe i lokatorzy ci nie będą się tak zadłużać.

Teraz mógł by ktoś zapytać - jak to jest? Jeden często odmawiając sobie od ust wykupuje mieszkanie. Potem płaci za czynsz, gdyż jeśli powstaną zaległości to utraci to mieszkanie i może być eksmitowany na bruk, gdyż lokal socjalny mu nieprzysługuje.  Drugi jest najemcą niepłacącym i jego nie można wyrzucić na bruk. Umarza mu się zaległości czynszowe i jeszcze należy mu się mieszkanie socjalne. Jest też trzeci rodzaj, który musi się "nagimnastykować", aby dostać kredyt na mieszkanie najczęściej obarczając siebie i przyszłą rodzinę ciągłym zaciskaniem pasa i ryzykiem, że w razie zachwiania płynności finansowej traci mieszkanie i to co do tej pory spłacił. Najcześciej jest to obciążenie w formie rat  na trzydzieści lat. i do tego bieżące opłaty czynszowe.

Czy te trzy sposoby dojścia do mieszkania są  w takim samym stopniu obciążające  lokatora mieszkania???  Moim zdaniem nie. Pierwszy otrzymuje od państwa prezent w postaci bonifikaty  często wynoszącej dużo powyżej 100 000,- Drugi ma najmniejsze obciążenie finansowe za zajmowany lokal..  Natomiast trzeci, ten co nie liczy na Samorząd, tylko sam dba o własny kąt ponosi największy wysiłek.

Między innymi dlatego  w pełni popieram kierunek zmian w gospodarce mieszkaniowej, które w skrócie można określić tak.: pomagać najsłabszym (chorym , biednym). Pozostałym pomóc odskoczyć na wyższy poziom. Jest to dawanie wędki a nie ryby. W najtrudniejszych chwilach Samorząd ci pomoże. Gdy złapiesz oddech, bądż samodzielny.

Ministerstwo Infrastruktury planuje zmiany dotyczące mieszkań komunalnych. W skrócie ujmując.  Projekt daje Gminom prawo zawierania umowy najmu na czas oznaczony . Po tym okresie Gmina sprawdzi czy dochody najemcy niewzrosły i czy potrzebuje jeszcze mieszkania. Dzisiaj długo oczekuje się na mieszkanie, gdyż mieszkanie raz wynajęte przechodzi póżniej z pokolenia na pokolenie. Często zajmują je osoby, o dobrym statusie materialnym, a często płacący niskie czynsze komunalne. Projekt też przewiduje, że z chwilą śmierci najemcy lokalu umowa najmu wygasa. Czyli wszyscy inni mieszkajacy w tym lokalu muszą go opuścić lub starać się o przydział mieszkania na równi z pozostałymi.