Kalendarz

<< 2017-10 >>
pnwtśrczptsbnd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Ostatnio komentowane

dodano: 11 Kwiecień 2017 14:49:45
przez: Irena K.
Dzień dobry Pani Bożeno, sezon za pasem a baza noclegowa naszej pięknej gminy jak nie działała tak nie działa (czasami na 30%). Podaję przykład jak powinna działać informacja o noclegach: www.dziwnow.com Strona urzędowa www.dziwnow.pl z noclegami to wstyd dla Pana Burmistrza. "Jak cię widzą tak cię piszą". Nie wiem kto administruję tą stroną, ale w
dodano: 31 Sierpień 2016 06:31:25
przez: Wyborca
Pani Bożeno to co się dzieje na stronie dziwnow.pl to skandal. Mamy 31 sierpnia, a na stronie ciągle jest zaproszenie na festiwal sportu ktory byl w lipcu. Pomijam że jest tam mało informacji aktualnych, a większość tych które się pojawiają są z dużym opóźnieniem. Zamiast poprawiać promocję naszego miasta jest coraz gorzej. Kto za to odpowiada. Nie
dodano: 01 Lipiec 2016 16:25:41
przez: Czytelnik
Szanowna P. Bożeno. Może to co napiszę nie będzie na temat, ale wszystkie liczące się regionalne media chwalą Dziwnów za dobre serce, dając schronienie uchodźcom z Ukrainy. Ja też jestem za takimi działaniami i w pełni je popieram. Natomiast krew mnie zalewa, że na naszej głównej stronie www.dziwnow.pl nie ma słowa o tej jakże pięknej inicjatywie.
dodano: 01 Lipiec 2016 13:19:28
przez:
Pani Bożeno jest pani "ideałem" widząc tylko burdel w okół Waszych bloków nie widząc drugiego takiego samego na WDW -Agencja Mienia sprzedała niektóre tereny osobom prywatnym bez pomyślunku dzieląc swój teren na beznadziejne metrażowo działki - o szerokości około 5-6 metrów a długie ze 12 m - a to podobno miały być uliczki wewnętrzne ,pytam się kto
dodano: 17 Czerwiec 2016 05:33:52
przez: Janek
Pani Bożeno, widzę że teren przy moście będzie zagospodarowany. Mam nadzieję, że Pan Jeszka (bo z tego co pamiętam oferował swoją pomoc) przekaże kawałek przęsła mostu zwodzonego, które ma u siebie. Razem z kołem zębatym będzie się dobrze komponowało. Przydałyby się jeszcze jakieś tablice poglądowe ze zdjęciami starego mostu i krótka historia.
dodano: 16 Czerwiec 2016 16:21:41
przez: sąsiad
Pani Bożeno, czy możemy pomyśleć o wymianie starych domofonów w bloku na nowe? Może wideodomofony? Trzeba iść z postępem. Ciągłe noszenie kluczyka jest irytujące, wpisanie kodu byłoby wygodniejsze. I jeszcze jedno, po ostatnich sensacjach z wodą w Naszej miejscowości, może pomyślimy o swojej stacji uzdatniania wody w bloku. Proszę poczytać na ten t
dodano: 16 Czerwiec 2016 11:59:52
przez: mieszkanka
Pani Bożeno, za pośrednictwem Pani stronki chciałam podsunąć pomysł na upiększenie naszego Dziwnowa. W centrum mamy kotwicę, podświetlany statek, a może by tak kolorowe fontanny na wodzie? Ludzie odpoczywający na ławeczkach przy nabrzeżu mieliby nie lada atrakcję. Zarówno Ci więksi jak i Ci mali:-) Można zamontować z samego brzegu, bo środek jak wi

Napisz do mnie

Sesja

Wtorek, 17 Wrzesień 2013 16:57:46

W Radzie Miejskiej reprezentuje przede wszystkim mieszkańców Dziwnej. Me zapytania i interpelacje (a nie wnioski jak sugerował to pan radny Marek Lisowski) głównie dotyczą spraw Dziwnej.  Co nie znaczy iż pozostałe sprawy Gminy są mi obojętne. Pod każdą z interpelacji postaram się w skrócie  oddać sens wypowiedzi, gdyż całości odpowiedzi pana Burmistrza nie jestem wstanie przytoczyć

Zapytania i interpelacje.

Bardzo dziękuję za reakcję  na mą prośbę o wymianę słupków ochraniających pieszych na chodniku na Dziwnej.  Zapytuję jednak dlaczego druga część mej prośby nie została zrealizowana, czyżby przesunięcie spowalniacza było niewykonalne lub niecelowe a skuteczniejszym było wejście ze słupkami głębiej  na chodnik ograniczając miejsce pieszym?

Wejście ze słupkami na chodnik jest wymuszone gabarytami samochodów ciężarowych, to ze względu na nie takie ścinanie chodników jest stosowane. Jeśli chodzi o spowalniacz to po przeanalizowaniu na miejscu takiej potrzeby zostanie podjęta decyzja

Mając nadal na uwadze bezpieczeństwo pieszych na Dziwnej wnoszę interpelację o dokonanie dokładnych oględzin ciągu pieszego począwszy od wjazdu przed psb „Mrówka” do skrętu na osiedle i wprowadzenie napraw nawierzchni tego ciągu . Dla pojedynczych dorosłych osób jest to znaczne zagrożenie a co dopiero bezpieczeństwo dzieci idących do lub ze szkoły. Jak matka tylko z dwójką dzieci, gdzie jedno jest w wózku a drugie pieszo lub nie daj Boże na jednośladzie  ma zapewnić w takich warunkach bezpieczeństwo dla dzieci i siebie ? Ruch pieszy jednostronny. Ponadto cała ulica Dziwna prowadząca na osiedle wymaga gruntowego remontu a szczególnie i pilnie odcinek na wysokości końca działek WAM-u do zakrętu na punktowce włącznie. Okazyjne łatanie jest bezefektywne. Uważam, że mieszkańcy wykazali wiele zaangażowania i wkładu własnego do poprawy wizerunku tego zakątka Gminy i zasługują na remont tego odcinka drogi.

 Na Dziwnej są trzy miejsca w których będą prowadzone prace  związane z siecią wodno-kanalizacyjną. Jednym z tych miejsc  jest chodnik o którym mowa. Zasadne jest więc poczekanie na wykonanie tych prac a następnie poprawa obecnego stanu.

Dodatkowo  wnoszę interpelację o umiejscowienie na drodze na wysokości skrótu z bloku nr 11 i 12 przy obecnej hurtowni zabawek, znaku poziomego „przejście dla pieszych”.  Wielokrotnie  sygnalizowałam potrzebę  przeanalizowania ruchu kołowo-pieszego  w związku z działalnością, skądinąd bardzo potrzebnego psb „ Mrówka” i powstałymi z tym trudnościami i potencjalnym zagrożeniem bezpieczeństwa. Zwłaszcza w sezonie zatrzymujące się nieskładnie samochody klientów sklepu i hurtowni zabawek, także częste zajęcie co najmniej połowy światła drogi  przez zaopatrzenie punktu a do tego skutecznie utrudniający widoczność budynek byłego magazynu a w sezonie hurtowni zabawek oraz  rosnące drzewo i lite płoty przy lekkim zakręcie utrudniają  zachowanie bezpieczeństwa.  Zmechanizowany jest silniejszy od pieszego i mimo, że jest to na obszarze zamieszkałym, gdzie pieszy ma pierwszeństwo, to pieszy zmuszony jest do lawirowania  między pojazdami. Pasy wymuszą  zachowanie ostrożności.

 Wszyscy wiemy, że znak strefa zamieszkała powoduje, że pieszy jest podmiotem uprzywilejowanym i po umieszczeniu takiego znaku inne nie powinny być umieszczane, gdyż są powieleniem już umieszczonego znaku, ale dla poprawy bezpieczeństwa znak poziomy w postaci pasów zostanie namalowany.

Wnoszę również o usunięcie znaków pionowych „przejście dla pieszych” po jednej i drugiej stronie ulicy  na wysokości bloku nr 10. Brak znaku poziomego powoduje iż same znaki pionowe nie spełniają swej roli, gdyż niewielu zauważa, że one w ogóle są a utrudniają sprzątanie chodników i jezdni zwłaszcza w okresie zimy  przy odśnieżaniu.

Tu mimo, iż te zbędne znaki są powieleniem znaku pionowego strefa zamieszkała pan Burmistrz nie podjął decyzji o ich usunięciu, tylko decyzja zostanie podjęta po przeanalizowaniu potrzeby lub nie tych znaków.

Wielokrotnie zwracałam się do pana Burmistrza  ustnie i na piśmie o naprawę chodnika wzdłuż 10-tki. Zwracałam się również na piśmie o usunięcie  dwóch topoli  powodujących te zniszczenia. Dobrze wiem, że jesteśmy w sytuacji gdzie każda złotówka jest cenna, ale zdrowie mieszkańców jest bezcenne. Już raz dokonywano przełożenia kostki ulicy, gdyż korzenie tych drzew spowodowały jej wybrzuszenie. Obecnie ponownie tworzą się wybrzuszenia  w dwóch miejscach na szerokości ulicy a z chodnika po obu stronach korzenie tworzą wertepy wypychając kostkę brukową w niektórych miejscach  na sztorc.. Wnoszę interpelację o wycięcie szkodliwych drzew i choćby w miejscach niebezpiecznych przełożenie chodnika używając tego samego materiału, ograniczając koszt do zapłaty dla wykonawcy. Już w Polsce jest przypadek wypłacenia przez Gminę Poraj odszkodowania w wysokości 1.000.000,- zł za uszczerbek na zdrowiu rowerzysty z Jastrzębia. Szkoda ludzkiego nieszczęścia i kasy Gminnej.

Gmina jest ubezpieczona i każdy kto dozna uszczerbku na zdrowiu  z tego tytułu może występować o odszkodowanie. Wycięcie drzew zależne jest od decyzji Starostwa i jest zależne tylko od jego stanu a nie szkód jakie ono wyrządza. Jest mała grupa pracowników a zadań do wykonania dużo. Sytuacja zostanie przeanalizowana i  ewentualnie korzenie podcięte i polbruk przełożony.

Podobną historię ma interpelacja o przemyślenie i zrealizowanie zamknięcia  na placu zabaw na Dziwnej uniemożliwiającego niesfornym małym pociechom, wybieganie na jezdnię.  Plac jest usytuowany tak blisko ulicy, że reakcja opiekuna często jest nieskuteczna i dzieci są szybsze, wybiegają na ulice. Ponownie więc zgłaszam tę interpelację. Wiem, że zbierane są podpisy pod petycją  matek dzieci korzystających w tego placu o jego rozbudowę. Plac przez jego nawierzchnię jest wyjątkowo przyjazny i doceniany.

W tym miejscu nie dokońca zgadzam się z panem Burmistrzem, gdyż on twierdzi iż zamknięcie utrudni dzieciom dostanie się  na plac zabaw a ja twierdzę, że dzieci bez opiekuna nie mogą ze względu na ich bezpieczeństwo na nim przebywać.  W dużych miastach celowo umieszczane są klamki na wysokich bramkach aby małe dzieci nie mogły samodzielnie wejść ani wyjść. Należy się zastanowić i ze względu na bliskość ulicy w jakiś sposób zamontować bramkę.

Zwrócono się do mnie z apelem o zmianę podłoża na placu zabaw w parku z sugestią zastosowania podobnego rozwiązania jak na placu na Dziwnej na moją sugestię, że jest to zbyt drogie i chyba niewykonalne zadowolono by się choćby zasianiem trawy wytrzymałej na bieganie i swawole dzieci. Obecne podłoże mające charakter piachu, kurzu czy coś podobnego jest dość skutecznym odstraszaczem od przebywania na tym placu. Wnoszę interpelacje o wzięcie takiej potrzeby pod uwagę  przy przeprowadzaniu rewitalizacji parku.

 Tak jak domniemałam zastosowanie nawierzchni jak na Dziwnej jest niewykonalne. Trawa jest też nieskuteczna, ale będą dokonywane nawożenia ziemi do wypełnienia  terenów na których tworzyły się zastoiny wodne i ten problem tez będzie  rozpatrywany.

Jestem zwolennikiem  koncentrowania rozbudowy  placu zabaw w jednym miejscu w parku między ulicami imienia dwóch wieszczy Sienkiewicza i Mickiewicza ale ze smutkiem przyjęłam wiadomość, że na „Orliku” plac zabaw w tym roku nie powstanie. O jego powstanie wnioskowałam, gdyż miał być pomocny w sprawowaniu opieki nad zróżnicowanym wiekowo potomstwem korzystającym z dobrodziejstw istnienia Orlika i miał być jednym z elementów propagujących zdrowy tryb życia  całej rodziny.  Rozumiem, że mamy sytuację w której, aby zrealizować jedno zadanie trzeba zrezygnować z innego, gdyż są rzeczy ważne i ważniejsze. Wnoszę  interpelację o umieszczenie tego zadania  w budżecie na rok 2014-ty.

Podczas pobytu  z wizyta w Sosnowcu mieście partnerskim Dziwnowa pokazano im najciekawszy skatepark w Polsce. Widok imponujący  a wręcz nieziemski. Jest myślenie i dążenie, aby za pomocą Partnerów zdobyć środki dofinansujące na podobne przedsięwzięcie

Skoro jestem już przy placu zabaw i przyszłorocznym budżecie  mając wiedzę o podjętych krokach w celu przystąpienia do realizacji projektu” Stymulacja rozwoju kultury….” Składam interpelację o ujęcie w budżecie na rok 2014 stosownych kwot na zakup i montaż  urządzeń do siłowni na powietrzu. Dziwnów pretenduje do bycia stolicą sportowców. Nasza Aleja Gwiazd się zapełnia i przyszłościowo przesunięta zostanie do wnętrza parku, który to dzięki wymienionemu programowi  przyjmie  reprezentacyjną formę. Postawmy więc kropkę nad i stwórzmy rodzinie możliwość wspólnego czynnego  wypoczynku w ruchu. Dziecko na rozbudowywanym placu zabaw a rodzice czy opiekunowie nie koniecznie siedząc na ławce tylko czynnie wykonując ćwiczenia na dostępnym im sprzęcie. Miejsca w tej części jest wystarczająco dużo. Wykonując ćwiczenia można sprawować pieczę nad pociechą dodatkowo wpajając sposób prawidłowego funkcjonowania. To jest także okazja do integracji międzypokoleniowej. Dołączymy tym samym do już istniejących i świetnie  spełniających swą rolę  miejsc w Polsce. Stwórzmy miejsce tętniące życiem przez cały rok dla wszystkich bez względu na wiek. To nie tylko scala  społeczność ale także poprawia jej kondycję i oszczędności w służbie zdrowia.

Przy nazwijmy to przebudowie parku będzie uwzględniona idea tej interpretacji i zostaną  zamontowane takie urzadzenia.

A jeśli już jestem przy służbie zdrowia to zapytuję czy, kiedy i jacy specjaliści zostaną  zatrudnieni dzięki  dofinansowaniu przez Gminę? Czy będzie okulista? Są konkrety, czy nadal poszukiwania? Jeśli ten rok nie przyniesie poprawy opieki medycznej dla mieszkańców to wnoszę interpelację o umieszczenie w budżecie na rok 2014 odpowiedniej kwoty na ten cel.

Rozmowy toczyły się od dłuższego czasu i dokonano uzgodnień iż  będzie opłacany przez Gminę a więc dla pacjenta  dostęp bezpłatny: okulista  co 2-gi tydzień i laryngolog 1na tydzień. Ich recepty będą na normalnych zasadach, gdyż są to specjaliści, którzy mają podpisana umowę z NFZ tylko mają przekroczony limit zatrudnienia i dlatego NFZ nie jest ich płatnikiem.

W ubiegłym roku miał być zagospodarowany teren Gminny  przy Dziwnej 4a.. Potem przesunięto na wiosnę tego roku. Do dziś jest bez zmian  Nie potrzebne są duże nakłady finansowe, ale stworzenie  dzięki pasji pana Piotra Roczniaka  przyjemnego zakątka mimo, że to na uboczu.

Moc przerobu grupy tym się zajmującej jest maksymalnie wykorzystana. W miarę jak ubywa terenów na stałe zagospodarowanych, będzie można wykorzystać ich w innych miejscach. Jednym słowem trzeba poczekać.

W okresie wcześniejszym wnosiłam o umożliwienie lub wręcz stworzenie w okresie posezonowym na wybrukowanym placu należącym do Gminy przy wejściu na plażę z ulicy Kochanowskiego  przyjętego w wielu miejscowościach w Polsce, także w naszym otoczeniu tzw. „pchlego targu”co sprowadza się do możliwości w tym miejscu nabycia lub wymiany różnych towarów i produktów, głównie używanych lub sprzedawanych po niskich cenach przez osoby nie prowadzące tego typu działalności gospodarczej. Możliwość korzystania z tego miejsca byłaby bezpłatna. Zapytuję czy w realiach Gminy Dziwnów Pan Burmistrz przewiduje takie przedsięwzięcie.

Pan Burmistrz nie ma nic przeciw takiej inicjatywie. Jeśli są osoby mające potrzebę skorzystania z takiej formy wymiany czy sprzedaży to w tym miejscu można tego dokonać  Skoro są zainteresowani to można korzystać bez przeszkód i może funkcjonować "pchli targ"

Zgodnie  z powiedzeniem „Polak mądry po szkodzie” zapytuję czy jest możliwe na marinie letniej, której nabrzeże jest dość wąskie  od przyszłego sezonu wprowadzić zakaz poruszania się wzdłuż nabrzeża gokartami, które są przeszkodą dla przechodzących ponadto  często poruszając się zaczepiają skrzynki i kable z  napięciem elektrycznym uszkadzając je i stwarzając zagrożenie. Ponadto winien być wprowadzony zakaz  jeżdżenia po  trawniku przy marinie, a trawa winna być osłonięta planowym i celowym nasadzeniem drzew od palącego ja słońca.

Gdyby była możliwość całkowitego zakazu poruszania się tych pojazdów to pan Burmistrz chętnie by z tego skorzystał. Nawet kwalifikacja do karania mandatem jest utrudniona, gdyż nie ma tego pojazdu w kodeksie  Zostaną postawione znaki choć nie  zawsze są one przestrzegane. Ponieważ remont drogi 102  spowoduje zaistnienie wysokich krawężników to będzie to już zapora dla tych pojazdów. Wiele drzew zostanie wyciętych, wiec i zostaną dokonane zasadzenia . Drzewa będą ozdobne  a nie zasłaniające piękny widok.  Marzy mi się taki szpaler magnolii lub migdałka trójklapowego Zresztą wierzę w inwencję pana Piotra Roczniaka, że zaplanuje coś pięknego i niepowtarzalnego co będzie dodatkowym atutem mariny.